7 września 2023

Przegląd nowej ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami od 2024

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Prezydent Andrzej Duda zatwierdził ustawę z dnia 13 lipca 2023 r. dotyczącą modyfikacji przepisów o ochronie zabytków i opiece nad nimi. Głównym celem tej ustawy jest wprowadzenie nowych przepisów oraz zmiana istniejących regulacji, które mają regulować amatorskie poszukiwania zabytków.

Ustawa o ochronie zabytków z 2023 obowiązuje od 2024

Zgodnie z nowelizacją, osoby pełnoletnie mogą prowadzić poszukiwania ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych za pomocą urządzeń elektronicznych lub technicznych, pod warunkiem posiadania zgody właściciela nieruchomości i posiadacza nieruchomości oraz zgłoszenia poszukiwań do rejestru poszukiwań za pomocą aplikacji mobilnej dostępnej od ministra do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Ustawa zabrania poszukiwań na obszarze zabytków wpisanych do rejestru, parków kulturowych, cmentarzy i innych miejsc o znaczeniu historycznym. Naruszenie tych przepisów podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat.

Ustawa wejdzie w życie 1 maja 2024 roku. Proponowane zmiany mają na celu uproszczenie procedur wojewódzkich urzędów ochrony zabytków, udzielanie dotacji celowych na prace konserwatorskie, oznakowanie zabytków nieruchomych oraz inne usprawnienia

Co zrobić, gdy znajdziemy zabytek?

Jeżeli znalazłeś zabytek zgodnie z nową ustawą z lipca 2023, jesteś zobowiązany do podjęcia następujących działań. Przede wszystkim musisz zabezpieczyć znalezisko i oznakować miejsce jego znalezienia. Następnie, niezwłocznie powinieneś zgłosić ten fakt do właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków. To on będzie odpowiedzialny za dalsze postępowanie w sprawie znalezionego przedmiotu.

Ważne jest również wstrzymanie poszukiwań po znalezieniu zabytku. Ustawa nakłada na poszukiwacza obowiązek wstrzymania dalszych poszukiwań i powiadomienia konserwatora zabytków. To umożliwi odpowiednie zabezpieczenie i badanie znaleziska przez specjalistów.

Konserwator zabytków ma obowiązek w terminie 30 dni ocenić, czy znaleziony przedmiot jest faktycznie zabytkiem. Następnie, powinien poinformować zgłaszającego o wynikach oceny i podjąć dalsze działania w związku z tym znaleziskiem.

Pozwolenie na wykrywacz metalu

Samo posiadanie wykrywacza metalu jest w Polsce całkowicie legalne i nie wymaga żadnych zezwoleń. Jedynie jego wykorzystywanie w celach poszukiwania zbytków jest ograniczone prawnie.

Pozwolenie na poszukiwania wykrywaczem metali w 2023

Aktualnie w Polsce obowiązuje wymóg posiadania pozwolenia na korzystanie z wykrywacza metalu w celu poszukiwania zabytków. Zgodnie z ustawą o zabytkach amatorskie poszukiwania zabytków są regulowane i wymagają zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jeśli masz zamiar korzystać z wykrywacza metalu, powinieneś skonsultować się z lokalnym wojewódzkim konserwatorem zabytków w celu uzyskania odpowiednich informacji i pozwolenia.

Pozwolenie na poszukiwania wykrywaczem metali w 2024

Nie jest wymagane pozwolenie na poszukiwania wykrywaczem metali od 1 maja 2024 r, ale istnieją inne ograniczenia: zgłoszenie poszukiwań do rejestru poszukiwań za pomocą aplikacji oraz zakaz prowadzenia poszukiwań w miejscach (wraz z otoczeniem) takich jak:

  • cmentarze,
  • zabytkami uznane za pomnik historii,
  • parko kulturowe,
  • mogił i grobów wojennych miejsc kaźni,
  • Pomniki Zagłady i ich strefy ochronne.

Pozwolenie na poszukiwania wykrywaczem metali wzór

Pobierz wzór na "Pozwolenie na poszukiwania wykrywaczem metali" w PDF pozwolenie-na-poszukiwania-wykrywaczem-metali.pdf.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

https://megatool.pl - blog motoryzacyjny to internetowa platforma, która dostarcza informacji, porad, recenzji i artykułów związanych z szeroko pojętą motoryzacją. Na takim blogu można znaleźć artykuły o nowych modelach samochodów, porady dotyczące napraw i konserwacji pojazdów, relacje z testów samochodowych oraz wiele innych treści związanych z motoryzacją. Blog motoryzacyjny jest miejscem, gdzie pasjonaci samochodów mogą dzielić się swoimi doświadczeniami, inspiracjami i wiedzą z innymi miłośnikami motoryzacji. To doskonałe źródło informacji dla wszystkich, którzy interesują się tematyką samochodową i chcą być na bieżąco z nowościami w branży.

keyweb.pl - strony internetowe Rzeszów - Oferujemy profesjonalne tworzenie stron internetowych w Rzeszowie. Nasze usługi obejmują projektowanie responsywnych stron, optymalizację SEO, integrację z mediowymi społecznościowymi i wiele więcej. Działamy z pasją i kreatywnością, dostosowując się do indywidualnych potrzeb klienta. Stworzymy dla Ciebie funkcjonalną, estetyczną i użytkową stronę, która w pełni odda charakter Twojej firmy. Skontaktuj się z nami już dziś i rozpocznij swoją obecność w sieci!

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram