Wiele osób nie ma świadomości jak dużą wartość mają takie domy, niewiedzą i brakiem zainteresowania, niszczą czasem dzieła sztuki.
Obecnie życie w mieście może szybko męczyć często pragniemy uciec od hałasu i złego powietrza. Jeśli nie głęboko na wieś to przynajmniej do efektownego, przestronnego domu, gdzieś na skraju miasta. Zawsze towarzyszą nam marzenia o pięknym, urokliwym domku na wsi lub za miastem.
W przypadku takiego zabytkowego domu najważniejszą rzeczą zawsze jest remont. Już przed nabyciem należy udać się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i uzyskać informacje na temat statusu konserwatorskiego zabytkowego budynku. Trzeba też zapoznać się z planem zagospodarowanie przestrzennego, który dostarcza wiedzy na temat ochrony obiektu i obszaru, gdzie jest postawiony. Zanim przystąpimy do procesów remontowych konieczne jest przedstawienie planu konserwatorowi (taki plan musi zostać zaopiniowany). Jeśli zabytkowy dom był już wcześniej remontowany i jego wnętrze ulegało zmianom lepiej uzyskać zgodę konserwatora. W przypadku gdy mamy do czynienia z zachowaniem oryginalnego układu wnętrza – wtedy możemy napotkać niezgodę ze strony konserwatora. Bardzo zaszkodzi nam to przy doprowadzeniu budynku do stanu używalności.
Można powiedzieć, że zakup zabytkowego domu to znaczne wydatki i ubieganie się o wszelkiego rodzaju zgody i pozwolenia pozwolenia. Ale, jak zawsze, jest też pozytywna strona. W przypadku nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków jest możliwość otrzymania tzw. dotacji na odbudowę. Dostać ją można z Ministerstwa Kultury, kasy samorządu terytorialnego lub od samego wojewódzkiego konserwatora. Czy otrzymamy dotacje zależy od znaczenia historycznego lub artystycznego zabytkowego budynku. W przepadku, gdy miejsce jest powiązane z jakimś artystą lub zostało przez niego wykonane, to znacznie ułatwia sprawę. Wtedy można uzyskać dotację z każdego z wymienionych źródeł.