28 października 2021

Jak sprzedać dom (krok po kroku)

Oczywiste jest, że sprzedaż domu to niecodzienne i czasochłonne przedsięwzięcie, szczególnie w przypadku, gdy jest to dom pochodzący z rynku wtórnego. W tym artykule dowiesz się, jakie kroki należy wykonać, aby sprzedać dom, m.in. jak wycenić dom, jakie wymagane są dokumenty oraz jak przygotować dom do sprzedaży .

Wycena wartości domu

Pierwszym krokiem jest wycena domu, która powinna opierać się na kilku zasadach.

Cena sprzedaży domu powinna być uczciwa

Czynniki, który wpływają na cenę domu to: lokalizacja budynku, jego stan, rozmiar, cechy (ilość , wielkość oraz rodzaj pomieszczań) , standard wykończenia itd. Każdy z tych czynników należy mieć na uwadze. W wycenie domu użyteczne są agencje nieruchomości, rzeczoznawca oraz porównanie cen z lokalnych ogłoszeń.

Konkretny termin sprzedaży

Pamiętaj, że termin sprzedaży powinien być maksymalnie ścisły. Jeżeli zależy Ci na szybkiej sprzedaży - dostosuj cenę, aby nie musieć jej później znacznie obniżać. Cena powinna być uzależniona od tego, jak bardzo śpieszy Ci się ze sprzedażą.

Jak wycenić dom

Podsumowując, jeśli nie wiesz jak wycenić dom - skorzystaj z usług agencji nieruchomości, która zajmie się sprzedażą za ciebie lub rzeczoznawcy, aby dokonać samej wyceny. Jeżeli jednak chcesz wycenić dom samodzielnie, skorzystaj z lokalnych ofert sprzedaży domów.

Dokumenty do sprzedaży domu

Przed wystawieniem domu na sprzedaż, należy sprawdzić, czy dokumenty temu sprzyjają i nie będzie żadnych niespodzianek, a jego stan prawny jest uregulowany. M. in. należy sprawdzić aktualność księgi wieczystej nieruchomości, czyli poddział, stan spadkowy, ujawnienie służebności itd. Listę potrzebnych dokumentów pomoże skompletować nam notariusz.

Najważniejszy będzie numer księgi wieczystej. Treść księgi można uzyskać za darmo przez internet. Kolejną rzeczą są dokumenty, które poświadczają tytuł prawdy do nieruchomości. Tam tez znajdą się informacje, w jaki sposób nieruchomość została nabyta. W niektórych przypadkach będzie potrzebne zaświadczenie naczelnika urzędu skarbowego, że podatek od spadków i darowizn został zapłacony, jeżeli był należny.

Inne potrzebne dokumenty to:

 • dokumentacja techniczna domu,
 • wypis z rejestru gruntu z mapą ewidencyjną,
 • decyzja o warunkach zabudowy,
 • zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości,
 • dokument o braku osób zameldowanych na pobyt stały i czasowy,
 • dokument twierdzący o wysokości podatku od nieruchomości.

Jak napisać ogłoszenie sprzedaży domu

Najlepiej sprzedają się domy, które są dobrze zaprezentowane. Ważne jest, aby zdjęcia zostały zrobione w dobrym, dziennym świetle, tak aby pomieszczenia wydawały się przyjemne dla oka.

Gdzie sprzedać dom

Aktualnie, ogłoszenia sprzedaży domu warto zamieszczać w serwisach z ogłoszeniami nieruchomości (należy się skupić na tych najpopularniejszych). W większości są to serwisy płatne. Drugą popularną metodą promocji sprzedaży domu są jest stosowanie mediów społecznościowych - na przykład lokalnych grup na facebooku. Ta metoda jest darmowa, ale ma mniejszy zasięg odbiorców.

Przygotowanie domu do sprzedaży

Należy pamiętać, że potencjalny kupić będzie chciał zobaczyć dom przez zakupem, zatem należy zadbać o jego stałą czystość i nienaganny porządek. Wszystkie drobne usterki oraz nieprawidłowości powinny być usunięte. Pomieszczenia nieużywane powinny zostać już wczesnej przygotowane do szybkiego opuszczenia. Należy zadbać o dobrą jakość zdjęć oraz ich estetykę. Dom trzeba dobrze opisać oraz podkreślić jego zalety.

Kilka użytecznych wskazówek

 • nie powinno być zbyt ciemno w pomieszczeniach,
 • należy zadbać o przyjemny zapach w domu,
 • warto usunąć wszystkie elementy, który ostatecznie i tak byłby usunięte (np. stare meble czy agd),
 • należy zadbać o brak hałasu,
 • dobry podjazd jest znacznym plusem,
 • należy zadbać o ogród.

Jeden komentarz “Jak sprzedać dom (krok po kroku)”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

https://megatool.pl - blog motoryzacyjny to internetowa platforma, która dostarcza informacji, porad, recenzji i artykułów związanych z szeroko pojętą motoryzacją. Na takim blogu można znaleźć artykuły o nowych modelach samochodów, porady dotyczące napraw i konserwacji pojazdów, relacje z testów samochodowych oraz wiele innych treści związanych z motoryzacją. Blog motoryzacyjny jest miejscem, gdzie pasjonaci samochodów mogą dzielić się swoimi doświadczeniami, inspiracjami i wiedzą z innymi miłośnikami motoryzacji. To doskonałe źródło informacji dla wszystkich, którzy interesują się tematyką samochodową i chcą być na bieżąco z nowościami w branży.

keyweb.pl - strony internetowe Rzeszów - Oferujemy profesjonalne tworzenie stron internetowych w Rzeszowie. Nasze usługi obejmują projektowanie responsywnych stron, optymalizację SEO, integrację z mediowymi społecznościowymi i wiele więcej. Działamy z pasją i kreatywnością, dostosowując się do indywidualnych potrzeb klienta. Stworzymy dla Ciebie funkcjonalną, estetyczną i użytkową stronę, która w pełni odda charakter Twojej firmy. Skontaktuj się z nami już dziś i rozpocznij swoją obecność w sieci!

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram